Darmowa dostawa od 399 zł!

Nie wiesz czy to już pora założyć derkę? Zapytaj swojego konia!

Każdy właściciel konia doskonale zna to pytanie, które pojawia się co roku, wraz z nadejściem chłodniejszych dni. Czy już pora na założenie derki? Jeśli tak, to jaką derkę wybrać, aby zapewnić koniowi komfort i ochronę? Na szczęście, w dziedzinie jeździectwa pojawiają się innowacje i badania, które pomagają rozwiać te wątpliwości. Norwescy naukowcy przeprowadzili badanie, które może zmienić nasze podejście do kwestii komunikacji z końmi. Dowiedzmy się, jak symbole i wzmocnienie pozytywne mogą stać się kluczem do zrozumienia potrzeb naszych koni w okresie jesienno-zimowym.

Komunikacja oparta na symbolach

Celem treningu było nauczenie koni korzystania z symboli, aby wyrazić swoje preferencje w kwestii noszenia derki. Wykorzystano trzy różne symbole, które były prezentowane na białych drewnianych tablicach. Pionowa, czarna belka oznaczała „zdjąć derkę”, pozioma belka „założyć derkę”, a biała tablica bez znaków „bez zmian”. Konie musiały nauczyć się, który symbol oznacza co, i jakie będą konsekwencje ich wyboru.

Pozioma belka oznacza „założyć derkę”, biała tablica – „bez zmian”, pionowa belka oznacza „zdjąć derkę”

Wszystkie konie biorące udział w badaniu zakończyły trening z sukcesem w ciągu 14 dni treningu. To oznacza, że wszystkie konie były w stanie odróżnić trzy symbole i rozumieć konsekwencje dotknięcia określonego symbolu dla ich derki.

Konie są świadome konsekwencji swoich wyborów

Kiedy konie zostały przeszkolone, przyszedł czas na przetestowanie ich zdolności do komunikowania swoich preferencji w kwestii noszenia derki. Konie miały teraz możliwość wyboru, czy chcą nosić derkę, czy nie, w zależności od warunków pogodowych.

Wyniki były zaskakujące. Konie doskonale rozumiały konsekwencje swoich wyborów. W dni słoneczne i ciepłe, konie, które nosiły derki, sygnalizowały, że chcą je zdjąć, podczas gdy konie bez derki chciały pozostać bez zmian. Gdy deszcz padał i było wietrznie, konie noszące derki prosiły o pozostawienie ich, a konie bez derki chciały, aby im ją założono.

Sprawdź  Golenie koni - kiedy i w jakim celu można to zrobić?
Źródło: Horses can learn to use symbols to communicate their preferences

Podsumowanie

Badanie naukowe przeprowadzone na koniach dowodzi, że są one zdolne do komunikowania swoich preferencji za pomocą symboli. To badanie jest fascynujące nie tylko ze względu na zdolności komunikacyjne koni, ale także ze względu na naszą zdolność do zrozumienia i dostosowania się do ich potrzeb. Wykorzystanie symboli do komunikowania się z końmi otwiera nowe możliwości w jeździectwie i relacjach między ludźmi a końmi. To również pokazuje, że warto inwestować czas i wysiłek w zrozumienie naszych wspaniałych towarzyszy jeździeckich.

Źródło: Horses can learn to use symbols to communicate their preferences