Darmowa dostawa od 399 zł!

Gruda u koni – pierwsza pomoc przez przyjazdem weterynarza

Okres jesienno-zimowy to sezon, gruda u koni rozwija się szczególnie intensywnie. Wilgotność, błoto i zmienne warunki atmosferyczne stwarzają idealne warunki do pojawienia się tego problemu. Dlatego warto być przygotowanym na to wyzwanie i wiedzieć, jak skutecznie mu przeciwdziałać. Czytając dalej, odkryjesz metody radzenia sobie z grudą u koni – od najmniej inwazyjnych do bardziej zaawansowanych.

Czym jest gruda u koni?

Grudę wywołują bakterie naturalnie bytujące na skórze koni oraz na zabłoconych i mokrych padokach. Wilgoć, stanie w błocie oraz rzadko zmieniana ściółka są czynnikami, które wpływają na namnażanie tych bakterii. Może być też rezultatem działania grzybów oraz roztoczy, w tym świerzbowca.

Gruda to wypryskowe zapalenie skóry zgiętka pęcinowego, które objawia się pojawieniem się zrogowaciałych strupków, które nieleczone prowadzą do obrzęku i tkliwości. Zwykle pojawia się w tylnej części pęciny, w miejscu zgięcia. Przy braku odpowiedniego leczenia, może prowadzić do kulawizny, a nawet do ogólnego zakażenia. Dlatego bardzo istotne jest, by zacząć ją leczyć niezwłocznie po zdiagnozowaniu, jeszcze przed przyjazdem weterynarza!

Jak leczyć grudę?

1. Mycie oraz odkażanie

Po każdym powrocie konia do boksu umyj mu nogi używając mydła antyseptycznego. Jeśli na pęcinach konia pojawiły się ranki, koniecznie je odkaź. Możesz użyć mydła antybakteryjnego Manusan lub płynu dezynfekującego Octenisept (do dostania w każdej aptece).

2. Osuszanie nóg

Po każdym powrocie konia do boksu konieczne jest dokładne osuszenie jego nóg, na przykład za pomocą ręcznika. Dodatkowo, upewnij się, że ściółka w boksie jest sucha i czysta. Ostatecznym celem jest eliminacja wilgoci, co stanowi istotny krok w zapobieganiu grudzie.

Sprawdź  Pierwsza jazda konna - od czego zacząć? Co się robi na pierwszych lekcjach jazdy konnej?

3. Golenie pęcin

Długie szczotki pęcinowe mogą utrudniać skuteczne wysuszenie pęciny, zwłaszcza w deszczową pogodę. Warto zatem rozważyć golenie szczotek pęcinowych, co ułatwi proces suszenia nóg, zabezpieczając przed wilgocią.

4. Smarowanie kremami / maściami

W walce z grudą kluczową rolę odgrywa stosowanie specjalistycznych kremów i maści, które nie tylko zapobiegają rozwojowi bakterii, ale także sprzyjają skutecznemu gojeniu ran. Warto wybierać produkty, które łączą w sobie działanie antybakteryjne z właściwościami natłuszczającymi. Skuteczne środki na grudę to m.in. maść cynkowa, Sudocrem oraz płyn MTG.

Nieco zaskakujące może być to, że również preparaty dedykowane do pielęgnacji wymion krów, takie jak Avitadip czy Mastijet, okazują się skuteczne w leczeniu grudy u koni.

Pamiętaj, jednak o kluczowym kroku – zawsze skonsultuj się z weterynarzem przed użyciem specjalistycznych leków. Zważywszy na różnorodne przyczyny grudy (bakterie, grzyby lub roztocza), istotne jest, aby dostosować leczenie do konkretnego przypadku. Nie każda substancja radzi sobie z grudą równie efektywnie, dlatego fachowa opinia weterynarza jest niezastąpiona.

5. Zrób opatrunek

Zabezpieczenie opatrunkiem pozwoli utrzymać rany w czystości. Ponadto „odmoczenie” strupków znacznie przyspieszy gojenie. Musisz pamietać, by opatrunek zmieniać regularnie i odkażać skórę pod nim.

6. Rozważ pozostawienie w boksie

W przypadku grudy trudnej do wyleczenia warto rozważyć pozostawienie konia na kilka dni w boksie- szczególnie gdy na dworze spędzałby dużo czasu stojąc w błocie.

Podsumowanie

Choć artykuł przedstawia skuteczne metody łagodzenia problemów związanych z grudą, należy pamiętać, że każdy przypadek może być inny. Metody leczenia i pielęgnacji powinny być zawsze konsultowane z weterynarzem. Specjalista może dostosować terapię do konkretnego przypadku, uwzględniając różnorodne czynniki wywołujące grudę, takie jak bakterie, grzyby czy roztocza.

Zrozumienie, jak skutecznie chronić konie przed grudą, to klucz do zapewnienia im zdrowia i komfortu, zwłaszcza w trudnych warunkach sezonu jesienno-zimowego. Dbałość o higienę, systematyczne kontrole oraz szybka reakcja na pierwsze objawy są kluczowe. Współpraca z weterynarzem to gwarancja profesjonalnej pomocy i skierowania leczenia we właściwym kierunku.

Sprawdź  Nowe technologie w świecie jeździeckim. Część 1: jeździec