Darmowa dostawa od 399 zł!

Derkowanie konia – kiedy należy derkować konia?

Czy Twój koń marznie na wybiegu? To pytanie, które wielu właścicieli koni nurtuje, szczególnie w okresie chłodów jesienno-zimowych. Dla naszych kopytnych przyjaciół ruch na świeżym powietrzu jest niezwykle ważny, ale co robić, kiedy za oknem panują niesprzyjające warunki atmosferyczne? Czy wypuszczenie konia na wybieg podczas mroźnych dni to znęcanie się nad nim, jak twierdzą niektórzy? W artykule tym przyjrzymy się, jak konie radzą sobie z niskimi temperaturami, kiedy derkować konia, i jakie czynniki wpływają na ich komfort cieplny.

Po czym poznać, że koniowi jest zimno?

Koń jest gatunkiem wyjątkowo odpornym na niskie temperatury. Jednak istnieją sygnały, które mogą wskazywać, że nasz koń odczuwa zimno. Przede wszystkim zwracaj uwagę na parowanie wilgoci z ciała konia. Kiedy wilgoć dociera w bezpośrednie sąsiedztwo skóry, przekształca się w parę, zabierając ze sobą ciepło. Koń może być mokry od deszczu lub pokryty śniegiem, co nie jest problemem, o ile nie paruje.

Czym jest derka dla konia i po co jest potrzebna?

Derką nazywamy specjalny rodzaj ubrania, który przeznaczone jest do ochrony konia przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dereki mogą być wykonane z różnych materiałów, a ich zadaniem jest izolacja ciała konia od niskich temperatur, deszczu czy wiatru. Warto zaznaczyć, że nie każdy koń potrzebuje derki, a samo derkowanie nie zawsze jest konieczne.

Po co jest derka dla konia?

Derkowanie konia ma kilka głównych celów:

 1. Ochrona przed wiatrem i chłodem: Dobra derka skutecznie chroni konia przed wychłodzeniem organizmu w trudnych warunkach atmosferycznych.
 2. Zabezpieczenie przed deszczem i śniegiem: Mokra sierść konia znacznie zwiększa utratę ciepła. Derka zapewnia izolację przez wilgocią.
 3. Ochrona przed insektami: Niektóre dereki posiadają właściwości ochronne przed insektami, co może być szczególnie przydatne w okresie letnim.
Sprawdź  Interkom jeździecki: 10 Pytań, które powinieneś zadać przed zakupem

Kiedy należy derkować konia?

Decyzja o derkowaniu konia powinna być oparta na indywidualnych potrzebach zwierzęcia oraz aktualnych warunkach atmosferycznych. Oto sytuacje, w których warto rozważyć derkowanie:

 1. Koń jest spocony: Po intensywnym treningu lub jeździe konie często są spocone. Derkowanie w takim przypadku pomaga w regulacji temperatury ciała i zapobiega nagłemu wychłodzeniu.
 2. Ciężkie warunki atmosferyczne oraz brak schronienia: Gdy konie przebywają na pastwisku podczas gorszej pogody, derki mogą zapewnić zwierzętom ochronę przed ekstremalnymi warunkami. Konie bez dostępu do schronienia mogą szczególnie potrzebować dodatkowej ochrony przed wiatrem i deszczem.
 3. Koń jest ogolony: Brak sierści sprawia, że konie są bardziej podatne na zmiany temperatury, a derka pomaga w ochronie przed chłodem w okresie zimowym.

Nie wiesz kiedy derkować konia? Zapytaj go!

Kiedy konia nie należy derkować?

Derkowanie nie jest zawsze konieczne i może być nawet szkodliwe w niektórych sytuacjach. Oto momenty, w których nie powinieneś derkować konia:

 1. Koń nigdy nie był derkowany i ma grubą warstwę zimowej sierści: Jeśli twój koń ma gęstą, zimową sierść i nie był wcześniej derkowany, może nie być takiej potrzeby. Konie posiadają naturalne mechanizmy termoregulacji, które pozwalają im dostosować się do różnych warunków atmosferycznych.
 2. Koń ma stały dostęp do siana: Stały dostęp do siana pomaga w utrzymaniu ciepła.
 3. Koń ma dostęp do schronienia przez wiatrem: Jeśli twój koń ma dostęp do miejsca, gdzie może schronić się przed wiatrem, może to wystarczyć do ochrony przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi.
 4. Koń ma źle dobraną derkę: Nieodpowiednio dobrana derka, zbyt ciepła lub za duża lub za mała może także przyczynić się do dyskomfortu konia.

Derkowanie konia to indywidualna sprawa. Zawsze warto obserwować swojego konia oraz dostosowywać opiekę do jego potrzeb.

Sprawdź  Jak szybciej progresować w jeździectwie? 10 kroków na poprawę umiejętności jeździeckich

Jakie są zalety derkowania konia?

Przede wszystkim, derki zapewniają ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W okresie zimowym chronią przed zimnem, wiatrem i deszczem, co pomaga uniknąć hipotermii i problemów zdrowotnych związanych z nadmiernym wychłodzeniem. W sezonie letnim derki mogą ochładzać i chronić przed uciążliwymi owadami, takimi jak muchy czy komary.

Warto podkreślić, że wybierając derki i korzystając z nich, trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu i konserwacji, aby zachować ich czystość i trwałość. Przed zastosowaniem derki zawsze należy również upewnić się, że jest ona dostosowana do budowy konia.

Jakie są rodzaje derek dla koni?

Na rynku dostępne są różne rodzaje derek, każdy przystosowany do innych warunków. Oto niektóre z popularnych rodzajów:

 1. Derka siatkowa: Lekka derka, zazwyczaj wykonana z siateczkowego materiału, zapewnia ochronę przed insektami.
 2. Derka osuszająca: Cienka derka z polaru lub mikrofibry, której zadaniem osuszenie spoconego konia po treningu.
 3. Derka stajenna: przeznaczone do nakładania w stajni lub w transporcie. Nie posiadają właściwości wodo- i wiatroodpornych.
 4. Derka padokowa: solidna derka, odporna na wodę i wiatr, w której koń wychodzi na padok.

Derkę należy dobierać odpowiednio do potrzeb konia i warunków pogodowych. Przy zakupie zwracaj uwagę na parametry techniczne, takie jak wodoodporność, oddychalność i gramaturę materiału.

Jaką derkę dla konia wybrać?

Wybór odpowiedniej derki dla konia zależy od kilku czynników. Przede wszystkim, zastanów się nad potrzebami swojego konia oraz warunkami klimatycznymi w twoim regionie. Jeśli twój koń jest aktywny na pastwisku w okresie zimowym, potrzebujesz grubszej i ocieplanej derki. Jeśli jesteś w rejonie o dużym nasileniu opadów deszczu, derka deszczowa może być rozważeniem.

Zwracaj uwagę na jakość wykonania i wybieraj derek renomowanych producentów, które będą trwałe i komfortowe dla konia. Pamiętaj także o odpowiednich rozmiarach, ponieważ źle dobrana derka może sprawić, że koń poczuje się niewygodnie. Warto inwestować w dobrej jakości derki, które zapewnią ochronę i komfort twojemu koniowi przez wiele sezonów.

Sprawdź  Nowe technologie w świecie jeździeckim. Część 1: jeździec

Podsumowanie

Derkowanie konia to ważny aspekt dbania o zdrowie i komfort naszych koni. Decyzja o derkowaniu powinna być oparta na indywidualnych potrzebach zwierzęcia i warunkach atmosferycznych. Warto obserwować konia, słuchać jego sygnałów i dostosowywać opiekę do zmieniającej się pogody. Pamiętaj, że dobrej jakości derka, odpowiednio dobrane, mogą zapewnić twojemu koniowi ochronę i komfort przez cały rok.